Aile içine yeni bir bebeğin katılması belki de hayattaki en güzel duygulardan biridir. Bu duygu bazen tarifsiz bazen ise eleştiri dolu bir görüşler yumağıdır. Yeni doğan bir bebek hayata farklı tatlar katarken aynı zamanda sorumluluğu da beraberinde getirir. yeni doğan bebek bakımı bu bakımdan detay gerektiren bir iştir. Uzunca bir süre bekledikten sonra yeni bebeğiniz eve gelecek ve ona bakmanız gerekecektir. Onun bir insan olduğunu ve ona bir insan gibi muamele edilmesi gerektiğini hiç unutmamanız şarttır. Ancak bu durumda bir bebeğe bakmanın çok zor olduğunu manevi anlamda yoğun olarak hissedebilirsiniz.

Yenidoğan Bebekten Korkmayın

Anneleri bebekleri birkaç günlükken en çok korkutan konu ona zarar verme duygusudur. Ancak bebekler o dönemde bazı şeyleri hissetmeyecek kadar küçüklerdir. Aynı zamanda bebekler henüz kemikleri tam anlamıyla gelişmediği için kıkırdak dokulara sahiptirler.

Bebekleri;

  • Kucağınıza alıp indirirken baş bölgesini tek elinizle avcunuzun içine almalı,
  • Diğer elinizi sırt bölgesinde tutmalı,
  • Bebeği sıkmamalı,
  • Ağız ve burnunuza çok yaklaştırmamalı,
  • İpli giysileri üzerinde bırakmamalısınız. Bebek bakımında en önemli bölge baş bölgesidir. Bu bölgeye dikkat ettikten sonra diğer bütün uzuvlar rahatlıkla hareket edebilecektir. yenidoğan bebek bakımı çoğu anneyi korkutan bir durumdur. Bu korku bebeğe zarar vereceğim endişesinden kaynaklanır.

Temizliğine Dikkat

Yeni doğan bir bebeği sık aralıklarla temizlemek gerekir. Bebeklerin büyüme ve gelişim sürecinde banyo yapmaları ve su ile temas etmeleri son derece önemlidir. Ancak yeni doğan bebeklerin henüz göbekleri düşmediği için banyo yaptırılması uygun olmaz. Bu sebeple bebeğinizin göbeği düşene kadar banyo yaptırmamanız önerilir. Göbeği 7 ila 14 gün aralığında düşecektir. Bu dönemde bebeğinizin göbeğini düzenli aralıklarla alkollü bez ile yumuşak hareketlerle silebilirsiniz. Özellikle koltuk altı, gıdı ve poposunu ıslak ve kirli bırakmamaya dikkat etmeniz şarttır. Eğer bu konulara dikkat etmezseniz bebeklerinizde sivilce ve pişikler oluşması muhtemeldir.

Gıda Tüketimi ve Önemi

Bebekleriniz henüz bir iki günlükken fazla miktarda beslenmek istemeyebilir. Bu bakımdan az miktarda bile emzirmeniz onun için yeterli olacaktır. yenidoğan bebek bakımı çok sevilerek yapılır fakat biraz da sabır işidir. Gıda konusunda sabırlı olmanız şarttır. Bebeğinizi sık sık emzirmeye gayret etmeniz bebeğinizin ileriki günlerde daha çok emmek istemesine sebep olur. Bu bakımdan onu emzirme konusunu ihmal etmemelisiniz.

Bebeğiniz Nasıl Uyumalı

Bebeğinizin daha birkaç günlükken en rahat ettiği yer yatağıdır. Bu bakından onu sırtüstü yatırmanız gerekir. Bu durum bebeğiniz boynunu kendi kendine tutmaya başlayana kadar devam etmelidir. Bebeğinizin beşiğinde oyuncak tarzı hiçbir eşyayı bırakmamalısınız.

Bebeğinizin Altını Sık Sık Değiştirin

Bebek bakımında en önemli konulardan biri altını değiştirmektir. Bu işlemi mutlaka 3 ve 4 saat aralıklarla yapmanız gerekir. Aynı zamanda altını kapatmak için acele etmemelisiniz. Her işlemden sonra mutlaka bebeğinizin poposunu temizlemeli ve nemlendirici krem kullanmalısınız.

Bebek Giyim Ana Kategorisinde

Yenidoğan Setler  tıklayarak ürünlerimizi inceleyebilir ve online olarak satın alabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

Gelince Haber Ver Ürün Gelince Size Haber Verelim.