Anne Sütü Alan Bebeklerde İlk İki Yıl Gelişimi

Anne Sütü Alan Bebeklerde, Anne sütünün anne ve bebek için pek faydası bulunur. Bu nedenle doğumdan hemen sonra bebeklerin anne sütü ile beslenmesi ve bunun ilk altı ay yalnızca anne sütü ile devam etmesi gerekir. Anne sütü bebek için en iyi, en taze, en doğal ve en temiz besindir. İlk iki yıl anne sütü ile beslenen çocukların kemik ve diş sağlığı diğer çocuklara göre oldukça iyi durumdadır. Anne sütüne ilk iki yıl devam edilmesi aynı zamanda bebeğin metabolizmasının daha güçlü olmasını sağlar.

Bebeklerde Ek Gıdaya Başlama

Birçok anne sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin gelişmesinin ve büyümesinin mama ile beslenen bebeklere göre daha farklı olduğunu düşünür. Anne adayları bu noktada bebeğin gelişimini yetersiz bulurlarsa mama vermek yerine ek gıdaya başlar. Çoğu anne baba için bebek kilo alıyorsa anne sütü yeterlidir.

İlk üç ayda bebeğin ağırlığı hızlı bir şekilde artar. Beşinci ayda bebeğin kilo alma hızında azalma olur ve anneler bu azalmaya hazır olmayabilir. Anne sütünün yetersiz geldiğini düşünmeye başlarlar ve ek gıdaya başlanır. Bu dönemden sonra annenin sütünde azalma olur ve bebekte kilo kaybı gözlenir.

Anne Sütü Alan Bebeklerin İlk İki Yıl Gelişimi

Anne Sütünün Faydaları

Anne sütünün bebeğe birçok faydası vardır. Doğumdan hemen sonra gelen ilk süt bebeğe ilaç niteliğindedir ve bebeği hastalıklara karşı korur. Anne sütü ileri dönemde, içeriğinde bulunan bileşenler ile bebeği birçok hastalığa karşı korur. Anne sütü alan bebeklerin kan değerleri daha iyi olur ve hastalıklar daha az ortaya çıkar ve kanser olma oranları daha düşük olur. Ani bebek ölümü riski anne sütü içen bebeklerde daha azdır. Anne sütünün zeka gelişimi üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinir.

Emzirmenin Anneye Sağladığı Faydalar

Emzirme sırasında salgılanan hormon ile rahim kasılır ve doğum sonrası kanama azalır. Emzirme ile günlük ortalama altı yüz kalori harcanır ve böylelikle gebelik sırasında alınan kiloların verilmesi kolaylaşır. Uzun süreli emziren annelerde kalp rahatsızlığı ve yüksek tansiyon riski azalır.

Bebeği için her şeyin en iyisini isteyen anneler Beslenme  veya Annelere Özel ana kategorilerinde yardımcı ürünlere uygun fiyatlardan sahip olabilirler.

Linklere tıklayarak ürünlerimizi inceleyebilir ve online olarak satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Gelince Haber Ver Ürün Gelince Size Haber Verelim.